
Dostajemy czasem pytanie jak przekonać „kierownika”, że badania olejów są korzystne dla firmy?
Badania olejowe są jednymi z głównych działań pro aktywnych w utrzymaniu parku maszynowego. Głównym powodem badań zawsze będzie uniknięcie nagłych, nieprzewidzianych awarii wstrzymujących produkcję. W drugiej kolejności będzie to wydłużenie do maksimum żywotności urządzeń. Trzeci – kontrola dostawców środków smarnych pod względem jakości dostarczanych środków.
Rozmowy z wieloma szefami utrzymania ruchu utwierdzają nas tylko w przekonaniu, że okresowe badania krytycznych dla pracy fabryki urządzeń jest podstawą, jeżeli chodzi o oszczędności w firmie. Ze świecą szukać zakładu produkcyjnego, w którym nie zdarzyłaby się awaria wstrzymująca produkcje, a której nie dałoby przewidzieć się przy pomocy analizy olejowej. Nie jeden pracownik UR opowiadał, jaką panikę w kierownictwie wywołuje taka informacja, i ile firma przepłaca na ekspresowej dostawie wszystkich potrzebnych części do naprawy, żeby okres przestoju skrócić do minimum. Wszystko to da się wyeliminować przez odpowiedni program analiz olejowych.
Dzięki analizie oleju, w następstwie wyznaczeniu właściwych okresów między wymianami, i okresowemu kontrolowaniu czy w urządzeniu nie dzieje się nic niepokojącego, znakomicie wydłużamy żywotność maszyny powodując dodatkowe oszczędności.
Jak mówi nie tak stare przysłowie, kontrola podstawą zaufania. Olej w zdecydowanej większości przypadków wygląda dokładnie tak samo i tylko szczegółowe badania pozwalają na sprawdzenie czy rzeczywiście dostarczony olej spełnia wymagania stawiane przez użytkownika. A z tym niestety jest różnie. Dostawca, który ma świadomość kontroli przez klienta będzie dostarczał tylko te partie olejów, których wymaga klient. Te, które z jakiś powodów mają błędy w formulacji, zostaną sprzedane klientom niekontrolującym dostaw.
Olej nie jest wieczny
Jakiś czas temu po sieci internetowej krążył wywiad, którego sensem było stwierdzenie, że olej nie starzeje się, a zużyte dodatki mogą zostać uzupełnione. Niezaprzeczalnie, istnieje wiele stanów degradacji oleju. Najłagodniej ujmując, niektóre zużyte oleje można rzeczywiście przywrócić do stanu używalności poprzez przefiltrowanie, oczyszczenie z wody czy kwasów. W niektórych przypadkach dodanie odpowiedniego pakietu dodatków z odpowiednią precyzją również może być efektywne.
Jednak w przeciwieństwie do dobrego wina, olej nie staje się lepszy w funkcji czasu. Olej nawet nie utrzymuje swoich właściwości. W typowych warunkach olej narażony jest na wiele czynników degradujących go jak woda, ciepło, cząstki metaliczne, powietrze i wiele innych.
Można zastanawiać się nad maksymalnym wydłużeniem żywotności oleju. Eliminując dostęp powietrza, stosując separatory wody, uważnie obserwując stan dodatków, dbać o czystość oleju etc. Dzięki dobrym praktykom smarowania można wydłużyć czas przydatności oleju w sposób znakomity, ale niestety – będzie trzeba go w pewnym momencie wymienić.